Acum este Joi Mar 28, 2024 1:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Macro Ringlight

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Macro Ringlight

Mesajde equinoxe » Mar Iun 30, 2009 4:20 pm

Cred ca ai inteles nitel gresit.... nu e sticla mata, e PLEXIGLASS care simuleaza destul de bine sticla mata ;)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Mar Iun 30, 2009 4:23 pm

Dap, am citit aiurea :oops: :D
Oricum, in varianta originala, cu sticla trebuia sa fie, insa ... suerta. Am sa incerc sa vad daca gasesc plexi din cel de care pomeniti.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde equinoxe » Mar Iun 30, 2009 4:26 pm

Daca gasesti (desi ar trebui sa gasesti fara probleme, in magazinele de DIY - Brico, Praktiker, etc, daca nu la firmele de productie publicitara), sa-mi zici si mie ce si cum, ca si eu am inca un proiect DIY-foto "pe teava", si o sa-mi trebuiasca! :)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Macro Ringlight

Mesajde cosminprund » Mar Iun 30, 2009 11:39 pm

Nu renunta usor nici la ideea cu plexiglass, mai ales daca gasesti varianta facuta sa arate ca sticla mata. Daca nu gasesti se poate "matui" cu putin smirgel. Si e mai subtire decit sticla. Eu m-am jucat cu plexiglass si de exemplu la nivel de ce am prin casa l-am taiat cu o pinza de traforaj, de-aia de care foloseam pe vremuri la "atelier" in scoala! Am facut chestia asta si daca se taie incet se pot obtine taieturi foarte prezentabile. Daca se merge prea repede cu pinza prin plasticul respectiv se topeste si se lipeste la loc imediat: dupa ce-am parcurs linia pot sa pleznesc bucata de plexic cu pumnu si se desface pe unde am taiat si s-al lipt la loc, dar taietura arata foarte urat. Oricum, daca se merge incet prin plastic nu se topeste.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Mie Iul 01, 2009 8:52 am

cosminprund scrie: Eu m-am jucat cu plexiglass si de exemplu la nivel de ce am prin casa l-am taiat cu o pinza de traforaj, de-aia de care foloseam pe vremuri la "atelier" in scoala!


Cu plexi am obtinut rezultate foarte bune cu taiere prin zgariere (exact ca la sticla). Fiind un material casant si cu punct de topire destul de jos, plexiglass-ul se taie foarte greu, asa cum ati observat la taierea prin traforaj. Din tot ce am facut la viata mea cu plexi, cele mai bune rezultate le-am avut cand am taiat cu ferastrau din acela mare cu care se taie scanduri si cu zgariere. Ma mai uit...
Sincer, eu as dori sa ma orientez spre sticla; chiar daca e mai greu de obtinut reperul, aspectul mi se pare mult mai bun. ;)
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde cccornel » Mie Iul 01, 2009 11:10 pm

In primul rand da-mi voie sa te felicit pentru realizarea proiectului tau. Desi afirmi ca este "departe de perfectiune" mie mi se pare ca cel putin 90% din treaba e facuta aproape de perfectiune. Nu este usor lucru totusi tinand cont de greutatea cu care poti avea acces la noi la materiale, tehnologii de prelucrare, timp pentru proiectare, realizare si experimentare/imbunatatire continua etc.
Inca o data felicitari sincere si...asteptam proiectul urmator (despre care stiu cate ceva de la tine dar ma fac ca nu stiu) :D .

In legatura cu difuzorul pe care vrei sa-l folosesti in fata ledurilor...si mie mi se pare ca sticla sablata de grosime cat mai mica s-ar preta grozav acestui scop. Ma gandesc ca poti sa prelucrezi coroana circulara de aluminiu astfel incat sa poti incastra acolo sticla (lipita cu o rasina sau cu o garnitura/rama metalica). Tinand cont de durata d eviata a LED urilor nu cred ca ai nevoie deo solutie demontabila. Prelucrarea sticlei insa clar nu se poate face intr-un mod prezentabil numai cu diamantul. Iti sugerez sa o faci la un atelier de ochelari -prin polizare-baietii de acolo au cu ce si mai stiu si cum. Pe vremuri mi-am taiat o oglinda de Zenit dintr-o oglinjoara mai mare, dar la fel de subtirica, de pudriera (aia de o folosesc damele pudrate) cu ajutorul baietilor de la ochelari.
In legatura cu suprafata reflectorizanta din spatele ledurilor-ma gandesc ca o vopsire prealabila cu spray-ul cu vopsea alba (dar neaparat sa fie mata si nu lucioasa) ar imbunatati iluminarea.
Din punctul meu de vedere proiectul tau se preteaza la productie de serie mica, mai ales daca depasesti si ultimele obstacole legate de difuzor/uniformitatea iluminarii sau trecerea pe alt tip de leduri.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Joi Iul 02, 2009 9:07 am

Hello la toata lumea.

Prima data, va multumesc tuturor pentru ideile bune pe care mi le-ati dat referitoare la imbunatatirea conceptului; sunt de un real ajutor. Am sa incerc sa va raspund nu individual ci pe linii de interes pentru ca salvam timp (sunt la lucru acuma :lol: ).

1. LED-uri

Am folosit LED-uri de ø10mm, albe de 8000mcd. Chiar m-am uitat de curiozitate ieri pe net si am gasit la aceeasi dimensiune de 10.000mcd si, intr-un singur loc, de 15.000mcd - insa acestea ultimele sunt enorm de scumpe (43lei/bucata). Cel mai probabil am sa cumpar tot de 8000 (1.8 - 3.6Lei/bucata) si am sa populez mai tare inelul. Asta cred ca m-ar salva sa obtin o intensitate mai continua pe toata circumferinta difuzorului.

2. Difuzor

Aici am fost cel mai fericit ca am primit idei chiar stralucite despre ce sa folosesc ca material de difuzare. Cand am construit prototipul, acesta a fost ultima parte de care m-am ingrijit si pentru care am pierdut cam 2 saptamani (prin comparatie, proiectarea si executia inelului de aluminiu a durat doua saptamani si jumatate). Cum nu am gasit nici o solutie 100%, am pus mana pe o pereche de foarfece de tabla si am taiat rondela de plastic translucid ce se vede in imagini. Stiam ca asta e partea proiectului la care mai trebuie sa lucrez.
@cccornel - cand am citit ideea ta de a face o degajare in rama inelului si a ingropa difuzorul acolo, tot am inceput sa dau din coada :D , mi se pare foarte profi. Cand m-am uitat insa la inel, am observat ca varful LED-urilor deja atinge difuzorul actual, asa ca nu-l pot pune mai adanc decat acum :(
Asta s-ar putea sa fie defapt si motivul pentru care difuzorul actual nu prea isi face treaba. Daca varful LED-ului ar fi la un 2-3mm de difuzor, pata de lumina ar fi mai mare si poate ca s-ar si intrepatrunde cu pata de la LED-ul vecin. Oare daca as face din plastic (ma rog, plexi) ce-ar fi daca as face in dreptul fiecarui gol intre 2 LED-uri un soi de lentile Fresnel???? Oare n-ar concentra din lumina dispersata si asa sa se uniformizeze lumina emisa?

3. Reflector

La reflector, nu stiu cat de multa energie merita sa consum pentru ca peretii interiori sunt deja tapetati cu hartie autocolanta alba, mata. Cred ca ar fi o idee bunicica sa fac tot un fel de rondela in care sa practic gauri pe unde sa iasa capul LED-urilor.

Inca o data multumesc de idei, si mai astept si altele ;)
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde cccornel » Joi Iul 02, 2009 9:57 pm

Referitor la difuzor vad 3 solutii teoretice (subliniez teoretice).

1. Refaci inelul de aluminium si-l faci mai adanc (banuiesc ca este exclus);
2. Perforezi inelul in locul ledurilor si la treci prin inel-nu stiu cum sunt montate acum dar asta ar ridica problema conexiunilor pe spatele inelului (deci putin probabila si asta).
3. Daca nu incape difuzorul in inel atunci distanteaza-l de inel. E de ajuns sa fie fixat in 3 puncte cu niste bolturi filetate (care sa-i asigure fixarea cu inelul de aluminium), nu cred ca e vreo tragedie daca plexiglasul ala o sa stea cu 3-4 mm in fata inelului. Sticla e cam greu sa o gauresti in 3 locuri fara sa o fracturezi. Oricum gaurile alea sunt niste concentratori de eforturi criminali pentru sticla. Plexiglasul totusi s-ar cam preta la asa ceva-daca gasesti si un model cu niste prisme triunghiulare pe intrados (ca la ochiul de pisica de la bicicleta) atunci sigur isi face treaba foarte bine.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Macro Ringlight

Mesajde radu.c » Vin Iul 03, 2009 9:50 am

Aseara mi-a venit ideea de a folosi un soi de piulita olandeza peste difuzor. Avantajul e ca asa nu trebuie gaurita sticla deloc. Singura problema este ca nu se prea poate masina asa ceva din motiv ca e prea subtirica piulita cu pricina. Poate cu ceva step-up/step-down ring sau combinatie intre ele as putea "concepe" un astfel de olandeza.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Macro Ringlight

Mesajde cccornel » Vin Iul 03, 2009 9:44 pm

Ai putea face si din cateva inele de acen gel sistemul de fixare. Trebuie insa sa tii cont ca inelele astea care se vand la noi sunt in mare majoritate din aluminium (desi se fabrica si de bronz) si deci sunt putin rezistente la deformari. Banuiesc ca nu-s facute prin aschiere si prin presare /roluire-in plus sunt si subtirele rau.
Totusi mie mi s epare ca trebuie sa te concentrezi pe imbunatatirea partii de luminotehnica a proiectului tau (difuzor de lumina etc....);
Pt aceasta eu as face cateva experimente cu anumite materiale sugerate deja.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron